Posezónní údržba kola: Jak připravit kolo na zimní odpočinek?
Existují nadšenci, kteří své kolo neodloží ani v zimních měsících. Těm doporučujeme přečíst si náš článek o nástrahách zimní cyklistiky. Pokud ale patříte k většině a chystáte se své kolo zazimovat, měli byste ho na zimní odpočinek náležitě připravit. Posezónní údržba kola pomůže prodloužit jeho životnost a zároveň ji oceníte na jaře, až vás první jarní paprsky vylákají k vyjížďce. Vaše kolo bude díky správné podzimní péči připraveno a vy budete moci rovnou vyrazit.
Posezónní údržba kola svépomocí
Většinu základních úkonů zvládnete se správným příslušenstvím a nářadím sami doma. Jde hlavně o čištění, mazání a kontrolu základních částí. Právě zimní období je skvělou příležitostí k výměně opotřebovaných dílů.
Umytí a odmaštění kola
Prvním krokem by mělo být důkladné umytí kola od bláta, písku a dalších nečistot. Ty se mohou usadit v různých částech kola a způsobit korozi nebo zhoršit funkci některých komponentů. Umyjte proto rám kola, vidlice, kola i všechny pohyblivé části.
Pro mytí kola si připravte:
- čistič na kola, případně jiný jemný čisticí prostředek,
- odmašťovač na kola (např. ve spreji),
- kartáček,
- nářadí (na odmontování některých dílů).
Využít můžete i tlakový čistič s nižší intenzitou proudu. Pozor – při použití vysokotlaké myčky se voda může dostat do ložisek a poškodit je. Po závěrečném opláchnutí nezapomeňte kolo důkladně osušit, aby nezůstalo vystaveno vlhkosti.
Údržba řetězu kola
Zvláštní péči si zaslouží řetěz. Ten by měl být před zimním uložením kola čistý a dobře promazaný. Než se do údržby řetězu kola pustíte, zkontrolujte pomocí měrky, zda řetěz není příliš „vytahaný“ a tím pádem určený k výměně.
K čištění řetězu využijte speciální čistič (odmašťovač) a ideálně tzv. pračku řetězu, s níž dosáhnete nejlepšího výsledku. Pokud ji nemáte, dobře vám poslouží i sklenice (nebo jiná nádoba) s rozpouštědlem, do které řetěz ponoříte.
Po očištění, opláchnutí a osušení řetězu ho promažte vhodným mazivem. Na každý článek kápněte malou kapku oleje a po pár minutách, až olej zateče do vnitřních článků, řetěz protočte a čistým a suchým hadrem otřete přebytečný olej. Nezapomeňte také přeřadit tak, aby řetěz nezůstal přes zimu zbytečně napnutý.
Tip: Lehkou vrstvu maziva aplikujte také na šrouby, závity a další kovové části, které se na kole nacházejí. Ochráníte je tak před korozí.
Kontrola plášťů, duší a brzd
Sami si můžete zkontrolovat také některé základní komponenty – pláště, duše a brzdy.
- Prohlídka plášťů a duší: Zkontrolujte, zda nejsou pláště příliš opotřebované nebo poškozené a zda se v nich nenachází drobné kamínky či střepy. Ověřte, jestli nedochází k úniku vzduchu z duší a jestli není potřeba je vyměnit. Před uskladněním kola je dobré lehce upustit tlak v duších, aby se pláště zbytečně nepřetěžovaly.
- Kontrola brzd: Brzdy jsou klíčové pro bezpečnost. U kotoučových brzd by údržba měla zahrnovat kontrolu stavu brzdových destiček, u ráfkových brzd zase zkontrolujte opotřebení brzdových špalků. Prohlédněte také brzdové lanko – nemělo by být poškozené ani zrezivělé.
Oprava a údržba jízdního kola v servisu
Komplexnější kontrolu a údržbu kola je lepší svěřit do rukou odborníků v servisu. Právě po skončení sezóny je ideální čas na celkovou kontrolu, která může odhalit některé skryté problémy. O jaké úkony se v servisu postarají?
Kontrola ložisek
Ložiska v nábojích kol, hlavovém složení a šlapacím středu jsou citlivá na vlhkost a špínu. Profesionál v servisu je dokáže zkontrolovat a případně vyměnit nebo namazat. Na servis se neváhejte obrátit také v případě, že slyšíte z ložisek nezvyklé zvuky nebo cítíte drhnutí.
Kontrola řazení a přehazovačky
Pokud řazení nefunguje plynule, může být problém s lanky nebo přehazovačkou. V servisu provedou seřízení, promazání nebo případnou výměnu lanek. Plynulé řazení je důležité nejen pro pohodlí, ale i pro správný chod celého pohonného systému kola.
Kontrola odpružení
Jestliže má vaše kolo odpruženou vidlici nebo zadní tlumič, je dobré nechat je před zimou zkontrolovat v servisu. Servisní technici zjistí, zda není nutné provést výměnu oleje, těsnění nebo jiné úkony, které udrží odpružení funkční i pro další sezónu.
Odvzdušnění hydraulických brzd
Pokud máte na kole hydraulické brzdy, je dobré je před zimou nechat odvzdušnit a doplnit brzdovou kapalinu. I tento úkon je vhodné přenechat profesionálům, protože vyžaduje speciální nástroje a zkušenosti.
Uskladnění kola v zimě
Jakmile je posezónní oprava a údržba jízdního kola hotová, můžete kolo uskladnit. I uskladnění kola má svá pravidla. Kolu bude dobře:
- v bytě, v garáži nebo ve sklepě,
- na suchém místě se stabilní teplotou,
- na nástěnném držáku nebo háku,
- pod plachtou, dekou nebo jiným potahem.
Další tipy pro uskladnění kola najdete v našem článku o uskladnění kola v bytě nebo v garáži. Aby bylo vaše kolo v bezpečí, doporučujeme sjednat naše specializované cyklopojištění. To se vztahuje nejen na poškození při nehodě, pádu nebo přepravě kola, ale také na jeho odcizení.
Nejčastěji kladné otázky - FAQ
Jak zazimovat jízdní kolo? 1.
Než kolo na zimu odložíte, důkladně ho umyjte, osušte a proveďte kontrolu důležitých komponentů. Pro komplexní kontrolu a údržbu kola doporučujeme využít specializovaný servis. Poté už stačí jen kolo správně uskladnit. Nejlépe mu bude pod plachtou, na suchém místě se stabilní (a ne příliš nízkou) teplotou. Abyste předešli přetížení plášťů, lehce upusťte tlak v duších nebo kolo zavěste.
Jak uskladnit kolo v bytě? 2.
Kolo v bytě je nejlepší zavěsit na nástěnný držák nebo hák. Kolo tak zabere méně místa, než kdyby stálo na podlaze, navíc efektivně využijete vertikální prostor. Přečtěte si, jaké jsou další výhody a nevýhody různých způsobů uskladnění kola.
Jak namazat řetěz na kole? 3.
Před samotným mazáním řetěz důkladně očistěte od nečistot. Potom si vezměte olej v kapátku a na každý článek řetězu naneste malou kapku. Počkejte pár minut, než olej zateče do vnitřních článků, poté řetěz protočte a otřete čistým hadrem.
Autor článku
Vydáno: 18/10/2024