Možná jste si právě koupili novou elektrokoloběžku a možná jste na ni už najeli několik kilometrů. V každém případě víte, že bezpečnost je nejdůležitější nejen pro vás, ale i pro ostatní účastníky silničního provozu. Jízda na elektrokoloběžce navíc podléhá stejným dopravním předpisům jako jízda na kole. Snažte se chránit své zdraví a život. Zjistěte, jak můžete účinně zvýšit bezpečnost jízdy na e-koloběžce.
I elektrokoloběžka může dosáhnout nebezpečné rychlosti
Ačkoli to tak na první pohled nevypadá, i zdánlivě jednoduchý dopravní prostředek, jako je e-koloběžka, může dosáhnout poměrně vysoké rychlosti. Zejména při jízdě z kopce může rychlost dosáhnout až 50 km/h. Elektrické koloběžky představují ještě větší riziko než běžné koloběžky. To je dáno především tím, že jsou schopny vyvinout vysokou rychlost bez ohledu na to, zda jedete z kopce nebo po rovině. Navíc ne každá e-koloběžka je určena pro jízdu na nezpevněných cestách.
Dejte si pozor na výběr správné koloběžky
Hodně záleží také na modelu, který používáte. Například to, zda s ním můžete jezdit po štěrkových cestách, závisí především na pneumatikách. Ačkoli většina lidí považuje gumové pneumatiky za oblíbenější, časté používání v náročnějším terénu je brzy opotřebuje. Na druhou stranu mají nafukovací pneumatiky lepší schopnost absorbovat nárazy, takže jsou vhodnější pro jízdu v jakémkoli terénu, včetně štěrkových nebo polních cest. V závislosti na účelu, ke kterému budete koloběžku používat, si můžete vybrat z následujících typů:
- Dětská koloběžka - určená pro děti
- Skládací koloběžka - díky možnosti složení ji lze snadno přenášet
- Turistická koloběžka - přizpůsobená pro delší túry
- Městská koloběžka - ideální pro rychlé přesuny po městě
- Závodní koloběžka - určený pro závodníky
- Elektrická koloběžka - s elektrickým pohonem
Před každou jízdou se ujistěte, že jsou pneumatiky správně nahuštěné. Doporučený tlak je uveden na pneumatice. Při brzdění si všímejte stupně opotřebení brzdového kola. Kontrolu vyžadují také brzdové čelisti, protože jsou opotřebované. To se projevuje nedostatečným přítlakem a snížením brzdné účinnosti. Pokud je opotřebení mírné, můžete jej nastavit pomocí seřizovacího šroubu na brzdové páce.
Než vyrazíte, nasaďte si helmu
Nejdůležitější je chránit hlavu, proto si před každou jízdou nasaďte helmu. Nezáleží na tom, zda plánujete jet pomalu a opatrně, nebo rychle s větrem v zádech. Koloběžky mají relativně malá kola, takže nejsou tak stabilní jako jízdní kola a jakákoli nerovnost povrchu se projeví zkresleným vyvážením. Když k tomu připočtete nepředvídatelné události, zjistíte, že přilba na hlavě koloběžkaře má jistě své výhody.
Stejně jako helma zabrání vážnějším zraněním v případě pádu, odřeninám a roztříštěným kolenům pomohou zabránit chrániče. Předejděte následkům nepříjemné nehody tím, že si je nasadíte, a sami uvidíte, že se budete cítit mnohem bezpečněji. Nehledě na to, že vám dodají vzhled zkušeného jezdce.
Zviditelněte se pomocí reflexních doplňků
Pokud někoho na silnici vidíte, neznamená to, že on vidí vás. Mlha, déšť, šero nebo tma zhoršují viditelnost a často způsobují, že osobu nebo předmět, které bychom jinak snadno zahlédli, spatříme až na poslední chvíli. Nedejte šanci náhodě a vyzbrojte se reflexními doplňky v podobě samolepek, reflexních pásků nebo tyčinek. Oděvy, které jsou již vybaveny reflexními prvky, se nevyhazují.
Samozřejmě si můžete posvítit i na cestu před vámi, například klasickým světlem na kolo. Pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje nebo nestačí, můžete ji doplnit například čelovkou. Abyste se ujistili, že vás ti, kdo jdou zezadu, včas uvidí, připevněte si na batoh nebo na oblečení na zádech některý z reflexních prvků nebo ještě lépe blikačku. V tomto případě je vyšší umístění z hlediska viditelnosti lepší než typický reflexní proužek kolem kotníku.
Autor článku
Vydáno: 22/12/2021