Mnoho ortodoxních cyklistů se na uživatele elektrokol dívá shora. Elektrokola však mohou být pro své uživatele řešením mnoha zdravotních problémů.
V současné době zažíváme obrovský rozmach elektrokol. Jejich obrovský potenciál již dlouho chápou tradiční cyklistické značky, ale toto nově vznikající odvětví přilákalo i řadu nových "hráčů". A tak si můžete koupit elektrokolo v obchodě s bazény, elektronikou atd. Není překvapením, že existuje mnoho důvodů, proč si pořídit elektrokolo:
1. Jsou vynikajícím prostředkem pro starší osoby nebo osoby se zdravotním postižením
2. Vyrovnávají výkonnostní rozdíly mezi cyklisty
3. Umožňují ujet větší vzdálenosti a vidět tak více
4. Slouží jako ekologický dopravní prostředek
5. Jako lékařská pomoc při zotavování po nehodě
6. Jako pomůcka pro hubnutí
Výhody hubnutí na elektrokole
A právě na tento poslední způsob používání elektrokola se podíváme blíže. Hubnutí na elektrokole má obrovskou výhodu v tom, že spojuje příjemné s užitečným. V sedle kola můžete vidět kus světa a udělat mnoho pro své zdraví. Není to jen monotónní činnost někde v tělocvičně, která vás po krátké době přestane bavit.
Chcete se zbavit přebytečných kilogramů pomocí elektrokola? Doporučujeme zakoupit snímač srdečního tepu nebo fitness hodinky s touto funkcí. K měření tepové frekvence však můžete použít i mobilní telefon s vhodnou aplikací a hrudní pás.
Klidová tepová frekvence - ukazatel trénovanosti
Klidová tepová frekvence ukazuje, jak je člověk trénovaný, a čím nižší je tepová frekvence, tím vyšší je trénovanost. Měří se ráno ihned po probuzení, doporučuje se měření opakovat několik dní a hodnoty zprůměrovat. U normálních lidí se pohybuje v rozmezí 60-75 tepů za minutu. Trénovaní jedinci však dosahují pouze 40 až 50 tepů za minutu. Pokud nesportujete, budou vaše hodnoty na horní hranici, kolem 75 tepů, a při námaze se budou rychle zvyšovat.
Zóny srdeční frekvence pro dosažení požadovaného výsledku
Při tréninku, který má přinést požadovaný prospěch, je nutné řídit se tepovou frekvencí. Na začátku je třeba nastavit tzv. maximální tepovou frekvenci - MTF, od které se odvíjí vše ostatní. Nejjednodušší je postupovat podle vzorce:
MTF=220-věk cyklisty
Některé zdroje uvádějí upravený vzorec, výsledky jsou v obou případech velmi podobné:
MTF=208 - (0,7 x věk)
Maximální tepová frekvence je u žen obvykle o něco vyšší, takže se obvykle přidávají čtyři tepy navíc oproti mužům. MTF se snižuje s věkem, což je v těchto výpočtech také zohledněno. Jejich výsledek je pouze orientační, ale pro začátek postačí. Existují také přesná měření, ale k tomu je třeba navštívit sportovní laboratoř. V takovém případě je však nutné jít až na doraz, tj. snažit se dosáhnout maximální tepové frekvence, což však může být to poslední, co by starší člověk, který nikdy nesportoval, dělal.
Pokud vlastníte dražší fitness hodinky, bývají přednastaveny s tzv. submaximálními testy, nazývanými také testy kondice, kdy sice nedosáhnete maximální tepové frekvence, ale ta se vypočítá odhadem na základě cvičení při nižších tepových frekvencích.
Jako příklad uveďme padesátiletou ženu. Její MTF vychází na 170 tepů za minutu pro první metodu, 173 pro druhou. Když k tomu připočteme výše zmíněné 4 údery, dostaneme se na 174 až 177 úderů.
Maximální tepová frekvence je základem pro poznání zón tepové frekvence, ve kterých naše tělo spaluje cukry nebo tuky. Rozpoznáváme pět zón srdeční frekvence:
1. 50-60 % maximální tepové frekvence - označuje se také jako zóna zotavení, v této zóně se obvykle pohybujete běžným tempem chůze, vůbec nemáte pocit, že cvičíte. Cvičení v této zóně je vhodné jako regenerace po náročném tréninku.
2. 60-70 % maximální tepové frekvence - pokud je teplo, začínáte se již potit, ale stále můžete normálně mluvit, nejste zadýchaní. Vytrvalost se zvyšuje. To je ideální zóna pro hubnutí.
3. 70-80 % maximální tepové frekvence - tato zóna je vhodná pro zvýšení kondice, i když se v ní stále spalují tuky, ale pomaleji než v předchozí zóně. Můžete říct krátkou větu, ale už lapáte po dechu.
4. 80-90 % maximální tepové frekvence - tělo si bere energii z cukrů, ve svalech se tvoří kyselina mléčná, což se následně může projevit bolestivostí svalů. Zóna je vhodná pro trénink maximálního výkonu. S mluvením už máte značný problém.
5. 90-100 % maximální tepové frekvence - cvičení v něm je určeno pro profesionální sportovce. Dochází k vývoji maximální rychlosti a výkonu.
Pro našeho výše zmíněného 50letého cyklistu bereme hodnotu 175 tepů za minutu jako průměrnou hodnotu MTF. Pokud chce zhubnout, měla by si udržovat tepovou frekvenci v rozmezí 60-70 %, tedy 105 až 123 tepů za minutu.
Jak se udržet na elektrokole v potřebné zóně pro hubnutí?
Na běžném kole má netrénovaný nebo nedostatečně trénovaný jedinec problém udržet tepovou frekvenci v pásmu 60 až 70 % MTF i v mírném kopci. Jeho tepová frekvence vyskočí nad tuto hodnotu. I na rovině stačí mírný protivítr a tepová frekvence se zvýší. Netrénovaný jezdec s nadváhou bude mít problém udržet tepovou frekvenci v tomto pásmu i na rovině. V tomto případě přichází na řadu elektrokolo, jehož zapojením udržujeme výkon na konstantní úrovni, abychom se udrželi v daném pásmu tepové frekvence. V ideálním případě si můžete ve fitness hodinkách nastavit vypočtené hodnoty, a když překročíte některý z limitů, hodinky vás na to upozorní zvukovým signálem.
Ve strmých stoupáních nebude asistence motoru elektrokola stačit k tomu, abyste nepřekročili horní hranici tepové frekvence, zejména pokud s tímto sportem teprve začínáte. Proto doporučujeme, abyste se alespoň zpočátku vyhýbali velkým kopcům.
Aby se trénink vyplatil, doporučuje se jezdit třikrát týdně alespoň hodinu. Pak se účinek určitě dostaví. Snaha o úpravu jídelníčku tak, aby obsahoval dostatek kalorií, procesu hubnutí jen napomůže.
Závěrem znovu zdůrazňujeme, že základem hubnutí je pohyb v zóně tepové frekvence mezi 60-70 % vaší MTF a jeho pravidelnost. Již po měsíci uvidíte první výsledky, které vás budou motivovat. A také věříme, že vás elektrokolo pomyslně nakopne ke změně životního stylu.
Autor článku
Vydáno: 09/02/2022