Patříte k těm cyklistickým nadšencům, které narození potomka neodradí? Jak ale vzít dítě na výlet na kole, když je ještě malé, a od jakého věku je to vhodné? Čtěte dále, na všechny tyto otázky vám odpovíme.
Dětská sedačka nebo cyklovozík?
Existuje několik možností, jak jezdit na kole s dětmi již od útlého věku a nebýt ničím omezován. Dětské autosedačky jsou již mnoho let nejběžnějším příslušenstvím. Ty jsou však vhodné pro děti od určitého věku, kdy jsou schopny samostatně sedět. V posledních letech se cyklovozíky za kolo staly velkým hitem při cestování a jízdě na kole s dětmi. Jsou považovány za nejbezpečnější způsob přepravy dětí na kole. Na trhu je dnes mnoho provedení, takže si můžete vybrat cyklovozík za kolo nejen podle počtu přepravovaných dětí, ale také podle náročnosti cyklistické trasy.
Kdy je možné začít vozit dítě v cyklovozíku?
Cyklovozíky lze používat od narození dítěte až do věku 4-5 let. Novorozence lze přepravovat díky speciálním vložkám pro novorozence. Tím je zajištěna jejich správná pozice pro jejich rozvoj. Páteř není namáhána, protože dítě je v poloze vsedě a tlak podložky je tak rozložen na všechny obratle. Kojenecká podložka navíc poskytuje dítěti ochranu před houpáním a bočními nárazy. Pokud cyklovozík za kolo nemá tuto speciální vložku pro děti, lze dítě přepravovat až ve věku, kdy již samostatně sedí a dokáže držet hlavu. U většiny modelů je možné použít také vajíčko, aby bylo možné v těchto cyklovozících vozit novorozence. Je důležité vzít v úvahu, že pokud koupíte dvoumístný cyklovozík pro dvě děti a jedno dítě sedí v autosedačce, bude mít sourozenec méně místa.
Hmotnost cyklovozíku
Přestože cyklovozík budete tahat šlapáním, jeho hmotnost není hlavním faktorem pro jeho koupi. Přestože některé modely váží až 17 kg. Přeprava dítěte v cyklistickém vozíku vyžaduje nesrovnatelně menší úsilí než přeprava v cyklosedačce. Dítě v něm sedí vysoko, a tím se zvyšuje poloha vašeho těžiště. Nesmíme zapomenout na velkou námahu a energii, kterou spotřebujete na zajištění rovnováhy. Více než na hmotnost cyklovozíku dbejte na bezpečnost a pohodlí dítěte a v neposlední řadě na jeho vybavení.
Odpružený nebo neodpružený?
Při výběru odpruženého cyklovozíku si musíte odpovědět na otázku, po jakém povrchu budete s dítětem nejčastěji jezdit. Pokud dáváte přednost cyklostezkám, asfaltu nebo lesním rovným cestám, můžete si vybrat cyklovozík za kolo bez odpružení. Občasné poskakování cyklovozíku je dokonce vítané a líbí se dětem.
Pokud se nechcete nechat omezovat výběrem trasy a kvalitou povrchu, sáhněte raději po odpruženém cyklovozíku. Dětem nejvíce vadí kamenité cesty a časté otřesy a nerovnosti jim nejsou příjemné.
Bezpečnostní vybavení cyklovozíků
Robustní konstrukce - při nákupu cyklovozíku je důležité, aby měl robustní konstrukci, která chrání malého pasažéra během jízdy a zaručuje maximální bezpečnost.
Bezpečnostní pásy - každý cyklistický vozík by měl být vybaven bezpečnostními pásy, abyste mohli dítě bezpečně připoutat. Pokud je sedačka určena pro přepravu dvou dětí, musí být tyto bezpečnostní pásy konstruovány pro dvě děti. Výhodou je, pokud jsou polstrované a pětibodové. Ty zajistí, aby bylo dítě dostatečně chráněno před vyklouznutím ze sedačky při náhlém brzdění nebo čelním nárazu.
Parkovací brzda - brzda u cyklovozíku je nezbytná a je užitečná při nakládání a vykládání dítěte nebo při přeměně cyklovozíku na běžeckou soupravu nebo kočárek. Některé cyklovozíky se dodávají přímo s potřebnými díly pro přestavbu na kočárek nebo běžeckou soupravu. Velkou výhodou je, že si na dovolenou můžete vzít pouze cyklovozík a kočárek nechat doma. Tyto cyklovozíky za kolo jsou skvělé pro sportovní nadšence, kteří nejen jezdí na kole, ale také bruslí nebo běhají.
Reflexní prvky - aby byl cyklovozík za kolo na silnici nepřehlédnutelný, musí mít reflexní prvky, výrazné barvy a pruh. Pokud budete kolo používat za tmy, nestačí reflexní páska a odrazky, ale je potřeba přídavné zadní světlo, protože nosič zakrývá zadní světlo kola.
Boční ochrana proti zaklíněným předmětům - tento konstrukční prvek zabraňuje zaklínění předmětů mezi cyklovozík a kola a měl by být nezbytnou součástí kvalitního cyklovozíku. Zjednodušeně řečeno, toto zařízení by mělo dostatečně vyplnit mezeru mezi kabinou a kolem tak, aby v žádné situaci nemohla vzniknout svislá překážka.
Pro zvýšení pohodlí dítěte bývají doplňkovým vybavením:
- tónovaná okna s UV ochranou
- síť proti hmyzu
- vodotěsný kryt - vhodný i do deště
- úložný prostor
- ochranná síť proti oblázkům
- nastavitelný sklon sedadla - pro pohodlí dítěte
Dítě přepravované cyklovozíku za kolem nemusí mít dětskou přilbu, ale nikomu nebráníme, aby ji použil, pokud chce. Cyklovozíky za kola nejsou vhodné na silnice 1. třídy, kde jezdí nákladní automobily, protože jsou pouze 15 až 20 cm nad zemí a děti jsou vystaveny výfukovým plynům. Dále je tu bezpečnostní hledisko. Z tohoto pohledu je nejbezpečnější jezdit po cyklostezkách a stezkách.
Ať už se rozhodujete k zakoupení jakéhokoli cyklovozíku, nezapomeňte si ho řádně pojistit proti krádeži, poškození a dalším rizikům. Více proč mít pojištění BikePlan si můžete přečíst zde…
Autor článku
Vydáno: 03/02/2022