Jezdíte rádi na horském kole v dešti nebo patříte k těm, kterým nevadí, když se při jízdě na kole zašpiníte? Souhlasíme, že to může být skvělá zábava. Co už ale tak zábavné není, je skutečnost, že po skončení musíte horské kolo důkladně vyčistit. Pokud chcete vědět, jak na to, čtěte dále.
Proč je důležité udržovat horské kolo v čistotě?
Jízda na horském kole je pravděpodobně jedním z nejšpinavějších sportů. Nic není tak osvobozující, jako letět z kopce přes kaluž nebo úplně promoknout při dešti. Zábava však končí ve chvíli, kdy se vrátíte domů a čeká vás čištění horského kola.
Důvody, proč je tak důležité čistit toto dvoukolové břemeno, ať už se jedná o silniční, trekingové nebo horské kolo, jsou jednoduché. Odstranění bláta, nečistot a vody pomáhá udržet různé součásti déle funkční. Zaschlé bláto a voda mohou mít korozivní účinky na rám, řetěz nebo přehazovačku. Byla by škoda, kdybyste museli vyměnit některé díly jen proto, že se vám nechtělo kolo důkladně čistit.
Co potřebujete k čištění horského kola
Ve skutečnosti toho moc nepotřebujete. Následující věci jsou zcela dostačující:
- hadici nebo kbelík s vodou
- čistý hadr
- univerzální čisticí prostředek na kola ve spreji
- kartáč s tvrdými štětinami
- houba nebo kartáč s měkkými štětinami
- vhodné mazivo pro jízdní kola
Postup čištění horského kola
1. Umístěte kolo do stojanu. Ideální je, pokud máte stojan na kolo, který zajistí, aby kolo stálo vzpřímeně. Pokud ji však nemáte, nic se nestane. Místo toho můžete kolo jednoduše opřít o strom nebo zeď.
2. Postříkejte ji vodou. Vezměte hadici s vodou a důkladně kolo postříkejte. Používejte nízkotlaký proud vody (vysoký tlak může poškodit těsnění a další choulostivé části). Tímto úvodním krokem odstraníte z kola veškerou zapečenou špínu a uvolníte zaschlé bláto.
3. Použijte čisticí prostředek ve spreji. Po prvním namočení kola vezměte do ruky univerzální čisticí prostředek a důkladně jím kolo postříkejte. Tento účinný přípravek rozpustí mastnotu, špínu a bláto, a dokonce i mazivo, které jste předtím nanesli na řetěz.
4. Vyčistěte kolo kartáčem. Pak vezměte kartáč s měkkými štětinami nebo houbu a vydrhněte s ní celé kolo. Netlačte však příliš silně. Nyní by již měly všechny nečistoty a bláto snadno zmizet. Snažte se dostat všude, i do skrytých rohů a nejužších ramen.
5. Opláchněte kolo. Po dokončení vezměte hadici a znovu kolo postříkejte. Rám a kola by nyní měly být čisté a bez poskvrnky.
6. Vyčistěte řetězy, převody a odpružení. Pokračujte v čištění řetězů, převodů a odpružení. Tato část je obzvláště důležitá, protože se na ní hromadí velké množství mastnoty, špíny a nečistot. Za tímto účelem opět vezměte univerzální čisticí prostředek a nastříkejte jej na všechny součásti hnacího ústrojí.
Pak otáčejte pedály dozadu, abyste otočili řetěz a převodníky, a kartáčem s tvrdými štětinami pohybujte převodníky nahoru a dolů, doleva a doprava, abyste se dostali mezi řetězové kroužky. Nezapomeňte vyčistit také přehazovačky a pedály. Tento krok dokončete opětovným opláchnutím vodou.
7. Vysušte kolo. Poté vezměte čistý hadřík a postupně s ním osušte celé kolo. Ujistěte se, že jste vysušili všechny díly, a věnujte zvláštní pozornost rámu.
8. Promažte odpružení. Pokud má vaše horské kolo odpružení - přední, zadní nebo obě - je důležité zajistit, aby bylo promazané. S mazáním to však nepřehánějte, protože přílišné množství by mohlo při další jízdě přitahovat prach a nečistoty.
9. Promažte také řetěz a převody. Po namazání zavěšení je čas namazat řetěz. Nezapomeňte namazat také přehazovačky a řetězové kroužky. Abyste se ujistili, že maziva není příliš mnoho, vezměte čistý hadřík a přejeďte jím řetěz.
Autor článku
Vydáno: 16/10/2021