Není nic krásnějšího než sluneční paprsky odrážející se od rámu kola a silnice před vámi během jízdy. Horší je, že záření z nich dopadá i na vaši pokožku. Přestože se cyklisté těší z jasné modré oblohy nad hlavou, občasný bílý mrak neuškodí. Stoupající teploty přece jen nejsou při jízdě na kole příjemné - hrozí podráždění kůže, úpal nebo kolaps organismu. Jak se těmto problémům v horkých dnech vyhnout?
Nejezděte na kole v poledne
Nejlogičtější by bylo nevystavovat se nejtvrdšímu, a tedy nejškodlivějšímu záření, které je od 11 do 15 hodin. Sami však víme, že na 4 hodiny se na kole jen tak nezastavíte. Proto si po cestě udělejte přestávku a osvěžte se v chladném stínu, alespoň v poledne. Přehřátí organismu rozhodně neprospívá vaší fyzické kondici. V opačném případě je vhodné vyrazit na kolo brzy ráno nebo později odpoledne, kdy jsou venku o něco příjemnější teploty.
Zvolte si vhodné oblečení
Přestože v horku máme tendenci shazovat vrstvy oblečení, při jízdě na kole musíme svou pokožku chránit po celou dobu. A to nejen před sluncem, ale také před zraněním při případném pádu nebo střetu s větvemi stromů. Na rozdíl od běžných triček jsou v kvalitních cyklistických dresech použity pružné a měkké materiály z polyesterových vláken, které přilnou k tělu a účinně odvádějí pot od pokožky na povrch.
Snadnější odpařování vlhkosti a ochlazování těla zaručuje také funkční prádlo, které cyklistům padne jako druhá kůže. Některé kousky také poskytují ochranu proti UV záření a mají antibakteriální vlastnosti. Tkaniny používané na výrobu triček a cyklistických šortek na léto jsou tenké, prodyšné a rychle schnou. Měli byste také myslet na pohodlí svých nohou - opatřete jim tenké ponožky a dostatečně odvětranou obuv.
Správné použití ochranného faktoru
Předpokládáme, že kalhoty po kotníky a košile s dlouhými rukávy nejsou v horku vaší oblíbenou volbou, i když vás před sluncem ochrání nejlépe. Nezapomeňte proto na exponovaná místa s dostatečným ochranným faktorem SPF aplikovat opalovací krém s dostatečným předstihem. Po aplikaci by se vaše pokožka neměla potit a vystavovat UV záření alespoň půl hodiny.
Tímto způsobem účinně zlepšíte účinek SPF a zabráníte nežádoucímu stárnutí pleti, zarudnutí, snížené elasticitě pokožky, pigmentovým skvrnám nebo rakovině kůže. Proces opakujte alespoň každé dvě hodiny, protože opalovací krémy, spreje nebo oleje se potem mažou. Dělejte to, i když se zdá, že je slunce pod mrakem.
Chraňte si oči a hlavu
Škodlivé záření je neviditelné, ale působí i na oči a vážně poškozuje zrak. Nehledě na to, že ostré paprsky mohou cyklistu oslepit, což může mít v silničním provozu vážné následky. Na kolo proto vyjíždějte vždy za jasného počasí s cyklistickými brýlemi s UV filtrem. Ty vás také spolehlivě ochrání před odskakujícími kameny nebo hmyzem.
Neměli byste zapomenout ani na pokrývku hlavy. Některým cyklistům stačí helma, jiní dávají přednost funkčnímu šátku. Lépe chrání před úpalem a svou prodlouženou částí kryje i krk náchylný k úpalu, který klasická přilba nestíní.
Nepodceňujte pití a únavu
V neposlední řadě nezanedbávejte dostatečný příjem tekutin a energie. Nikdy se nevydávejte na cestu, ani na krátkou, bez láhve čisté vody. Na delší trasy si přibalte svačinu a naplánujte si přestávky, nejlépe na krytých odpočívadlech.
Autor článku
Vydáno: 01/11/2021